Rozpoczęcie kolejnego szkolenia zawodowego podstawowego - edycja SZP-2/17
W dniu dzisiejszym tj. 6 marca 2017r. do Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z s. w Sieradzu zawitała kolejna, 141 osobowa grupa funkcjonariuszy policji, w celu odbycia policyjnego szkolenia zawodowego podstawowego. W odróżnieniu do poprzednich edycji szkolenie zostało wydłużone i potrwa blisko siedem miesięcy (zgodnie z właściwym programem szkolenia, identycznym dla wszystkich jednostek szkoleniowych realizujących szkolenia zawodowe podstawowe).
Zgodnie z załącznikiem do decyzji nr 405 Komendanta Głównego Policji z dnia 22 grudnia 2016 r. , zawierającym treść aktualnie obowiązującego programu szkolenia zawodowego podstawowego, szkolenie podstawowe trwa 142 dni szkoleniowe (w poprzedniej wersji 127 dni szkoleniowych). Niniejsza zmiana dotyczy właśnie szkolenia zawodowego podstawowego edycja SZP-2/17.
Wydłużenie szkolenia wynika ze zwiększenia m.in. ilości zajęć praktycznych z zakresu wyszkolenia strzeleckiego oraz taktyki i techniki interwencji.
- Na szkolenie zawodowe podstawowe kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne, a także odbyli w jednostkach macierzystych Policji szkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych i posiadają Poświadczenie Bezpieczeństwa, upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą "Poufne".
- Szkolenie zawodowe podstawowe jest realizowane w systemie stacjonarnym.
W wyniku uczestnictwa w szkoleniu absolwent będzie potrafił realizować zadania w zakresie określonym treściami programowymi, podzielonymi na tzw. jednostki modułowe od JM01 do JM10, tj.:
- 1) ustalenie okoliczności zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca;
- 2) zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowanie interwencji;
- 3) poszukiwanie osób i rzeczy oraz ujawnianie sprawców przestępstw w ramach wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych;
- 4) pełnienie służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia;
- 5) podejmowanie czynności wobec uczestników ruchu drogowego;
- 6) wykonywanie czynności w sprawach o wykroczenia;
- 7) przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym;
- 8) udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego;
- 9) szkolenie strzeleckie;
- 10) taktyka i techniki interwencji.