Rozpoczęcie szkolenia zawodowego podstawowego edycji SZP-8/18
W dniu 21 listopada 2018r. do Ośrodka Szkolenia Policji w Łodzi z s. w Sieradzu zawitała kolejna grupa funkcjonariuszy policji w celu odbycia policyjnego szkolenia zawodowego podstawowego.
Aktualny program szkolenia zawodowego podstawowego jest zawarty w DECYZJI Nr 405 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 22 grudnia 2016 r. w sprawie programu szkolenia zawodowego podstawowego.(Dz.Urz.KGP.2016.77 z dnia 2016.12.30).
Obowiązują również dwa akty prawne jednorazowe zmieniające treści w w/w decyzji:
1. DECYZJA Nr 130 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 8 czerwca 2017 r. zmieniająca decyzję
w sprawie programu szkolenia zawodowego podstawowego (Dz.Urz.KGP.2017.37 z dnia 2017.06.09)
2. DECYZJA Nr 315 KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI z dnia 18 grudnia 2017 r. zmieniająca decyzję
w sprawie programu szkolenia zawodowego podstawowego (Dz.Urz.KGP.2017.81 z dnia 2017.12.20)
Program szkolenia podstawowego, przygotowuje policjanta (teoretycznie i praktycznie) do wykonywania zadań służbowych na poziomie podstawowym, na stanowisku policjanta w służbie prewencyjnej w komórkach organizacyjnych patrolowo-interwencyjnych i oddziałów prewencji Policji. Program szkolenia został opracowany zgodnie z metodologia tzw. modułów umiejętności zawodowych, w której zadania służbowe na stanowisku policjanta, stanowią zarówno kryterium doboru, jak i organizacji treści nauczania/uczenia się. Szkolenie, realizowane na podstawie programu, przygotowuje do wykonywania ośmiu podstawowych zadań zawodowych, którym odpowiadają tzw. jednostki modułowe oraz dwie przedmiotowe jednostki modułowe, mające walor praktycznej stosowalności (techniki interwencji i szkolenie strzeleckie).
W trakcie trwania szkolenia młodzi policjanci będą mieli okazję nabyć niezbędne umiejętności i dogłębnie opanować wiedzę z zakresu zadań Policji. Po ukończeniu szkolenia słuchacze będą wykorzystywać przyswojone umiejętności w praktyce, służąc w jednostkach terenowych całego kraju. Już w pierwszym dniu zrealizowano pierwsze zajęcia dydaktyczne.
Szkolenie zawodowe podstawowe jest realizowane systemie stacjonarnym. Policjanci na okres szkolenia są kwaterowani w jednostce szkoleniowej Policji. Na szkolenie zawodowe podstawowe kierowani są policjanci, którzy przeszli pozytywnie procedurę związaną z przyjęciem do Policji oraz złożyli ślubowanie policyjne, a także odbyli w jednostkach macierzystych Policji szkolenie z zakresu ochrony informacji niejawnych
i posiadają „Poświadczenie Bezpieczeństwa”, upoważniające ich do dostępu do informacji niejawnych, oznaczonych klauzulą „Poufne”.
Po zakończeniu części szkolenia, na podstawie odrębnych przepisów, przeprowadza się sprawdzian w formie egzaminu z zakresu budowy i zasad funkcjonowania oraz warunków bezpieczeństwa posługiwania się bronią palną.
W wyniku uczestnictwa w szkoleniu absolwent będzie potrafił realizować zadania w zakresie określonym treściami programowymi, tj.:
- Ustalenie okoliczności zdarzeń i zabezpieczenie ich miejsca.
- Zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowanie interwencji.
- Poszukiwanie osób i rzeczy oraz ujawnienia sprawców przestępstw w ramach wybranych czynności operacyjno-rozpoznawczych i administracyjno-porządkowych.
- Pełnienie służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych.
- Podejmowanie czynności wobec uczestników ruchu drogowego.
- Wykonywanie czynności w sprawach o wykroczenia.
- Przeciwdziałanie zjawiskom kryminogennym.
- Udział w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego.
- Szkolenie strzeleckie.
- Taktyka i techniki interwencji.